Idea zawodów

Zawody adresowane są do uczniów szkół i placówek pozaszkolnych. W ramach zawodów zespoły uczniów mają za zadanie zbudowanie robotów miniSumo. Ta kategoria robotów to półkilogramowe, autonomiczne pojazdy, których celem jest lokalizacja przeciwnika i zepchnięcie go z ringu.

W ramach zawodów uczestnicy otrzymują:

  • zestaw płytek sterujących robotem:
    • zasilanych 6-14V,
    • umożliwiających sterowanie dwoma silnikami DC (max 4A na silnik), oraz dwoma serwomechanizmami (max 1,5A na obydwaserwa),
    • umożliwiających podłączenie do 5 czujników podłoża i do 4 analogowych czujników dystansu,
    • posiadających zestaw diód LED, przycisków, przełączników,
    • programowanych przez złącze USB, lub UART, lub SWD.
  • zestaw 4 czujników podłoża QRD1114 wraz z przewodem.

Uczestnicy muszą zaopatrzyć się lub wykonać:

  • baterię najlepiej 2, lub 3-celową li-pol,
  • zestaw czujników odległości (zalecane 3 sztuki czujników Sharp GP2D12, lub odpowiednik - czujnik dystansu z wyjściem analogowym napięciowym, zasilany z napięcia 5V, Zakres pomiaru ok minimum 70 cm),
  • układ napędowy (silniki z przekładnią lub serwomechanizmy, koła),
  • obudowę.

KONKURS SKŁADA SIĘ Z 4 ETAPÓW:

1. Rejestracja
Opiekun z ramienia szkoły może rejestrować od 1 do 5. osobowe zespoły. Maksymalna liczba zespołów jaka może wziąć udział w konkursie wynosi 120. Liczy się kolejność zgłoszeń. Dyrektor szkoły udziela zgody na udział w konkursie i z ramienia szkoły wyznacza opiekuna, który dba o bezpieczeństwo zespołu i pełni funkcję merytorycznego nadzoru nad pracami. Zespoły zarejestrowane z numerem powyżej 120, będą przyjęte warunkowo - wystartują w przypadku, kiedy nie zgłoszą się zarejestrowani wcześniej zawodnicy lub z nich zrezygnują.

2. Inauguracja
Podczas inauguracji zawodów, zespoły otrzymają zestawy do budowy robotów, sponsorowane przez następujące firmy: SiMS, Slican. W skład zestawów wchodzą: nowe płytki elektronicznego sterowania robotem wraz z oprogramowaniem oraz komplety czujników podłoża. Przewidziane są prezentacje nt. nowej płytki sterowania robotem i możliwości jej programowania. Prezentacje nt. programowania oraz biblioteka oprogramowania dostępna w zakładce Pliki do pobrania (link).

3. Budowanie robota
Pomiędzy inauguracją a zawodami jest czas na przygotowanie robota miniSUMO. Na PBŚ tradycyjnie odbędą się szkolenia prowadzone przez pracowników i studentów. Kontakt w tej sprawie z organizatorami:
a) Łukasz Pejkowski – WIM – mechanika. Kontakt: lukasz.pejkowski@pbs.edu.pl
b) Damian Ledziński – WTIiE – elektronika i programowanie. Kontakt: damian.ledzinski@pbs.edu.pl

4. Zawody
Termin zawodów: ....... już wkrótce ........2025r
Przewidywany harmonogram zawodów (może ulec zmianie):

....... już wkrótce .......

Miejsce: Auditorium Novum Politechniki Bydgoskiej
Sponsorem nagród jest: .....................