Idea konkursu

Konkurs adresowany jest do uczniów szkół i placówek pozaszkolnych. W ramach konkursu zespoły uczniów mają za zadanie zbudowanie robotów miniSumo. Ta kategoria robotów to półkilogramowe, autonomiczne pojazdy, których celem jest lokalizacja przeciwnika i zepchnięcie go z ringu.

W ramach konkursu uczestnicy otrzymują:

 • zestaw płytek sterujących robotem:
  • zasilanych 6-14V,
  • umożliwiających sterowanie dwoma silnikami DC (max 4A na silnik), oraz dwoma serwomechanizmami (max 1,5A na obydwaserwa),
  • umożliwiających podłączenie do 5 czujników podłoża i do 4 analogowych czujników dystansu,
  • posiadających zestaw diód LED, przycisków, przełączników,
  • programowanych przez złącze USB, lub UART, lub SWD.
 • zestaw 4 czujników podłoża QRD1114 wraz z przewodem.

Uczestnicy muszą zaopatrzyć się lub wykonać:

 • baterię najlepiej 2, lub 3-celową li-pol,
 • zestaw czujników odległości (zalecane 3 sztuki czujników Sharp GP2D12, lub odpowiednik - czujnik dystansu z wyjściem analogowym napięciowym, zasilany z napięcia 5V, Zakres pomiaru ok minimum 70 cm),
 • układ napędowy (silniki z przekładnią lub serwomechanizmy, koła),
 • obudowę.

KONKURS SKŁADA SIĘ Z 4 ETAPÓW:

1. Rejestracja
Opiekun z ramienia szkoły może rejestrować od 1 do 7. osobowe zespoły. Maksymalna liczba zespołów jaka może wziąć udział w konkursie wynosi 120. Liczy się kolejność zgłoszeń. Dyrektor szkoły udziela zgody na udział w konkursie i z ramienia szkoły wyznacza opiekuna, który dba o bezpieczeństwo zespołu i pełni funkcję merytorycznego nadzoru nad pracami. Zespoły zarejestrowane z numerem powyżej 120, będą przyjęte warunkowo - wystartują w przypadku, kiedy nie zgłoszą się zarejestrowani wcześniej zawodnicy lub z nich zrezygnują.

2. Inauguracja
Podczas inauguracji zawodów, 14 marca 2022r o godz. 16:00 w Auditorium Novum Politechniki Bydgoskiej, al. Prof. Sylwestra Kaliskiego 7, zespoły otrzymają zestawy do budowy robotów, sponsorowane przez następujące firmy: Slican, SiMS. W skład zestawów wchodzą: nowe płytki elektronicznego sterowania robotem wraz z oprogramowaniem oraz komplety czujników podłoża. Przewidziane są prezentacje nt. nowej płytki sterowania robotem i możliwości jej programowania. Prezentacje nt. programowania oraz biblioteka oprogramowania dostępna w dziale Instrukcja budowy robota (link).

3. Budowanie robota
Pomiędzy inauguracją a zawodami jest czas na przygotowanie robota miniSUMO. Na PBŚ tradycyjnie odbędą się szkolenia prowadzone przez pracowników i studentów.

4. Zawody
Termin zawodów: 28.04.2022r
Przewidywany harmonogram zawodów (może ulec zmianie):

08:00-9:30 rejestracja uczestników (ważenie, pomiar wielkości i sprawdzenie robotów),
09:30-10:00 podział na grupy,
10:00 otwarcie zawodów,
10:15-10:45 - pokaz dronów, koło naukowe DroneClub PBŚ
10:45-14:00 rozgrywki grupowe,
14:00-15:00 finały.

Miejsce: Auditorium Novum Politechniki Bydgoskiej
Sponsorem nagród jest: TE Connectivity